Steam Deck OLED’in yeni varyantı satışa sunuluyor

Valve şirketi, yeni ve beklenen konsolu Steam Deck 2‘yi 2025 yılına kadar piyasaya sürmeyeceğini açıkça belirtmişti. Ancak yakın zamanda ortaya çıkan bir rapor, şirketin yeni donanımına ilişkin sızıntıları gün yüzüne çıkardı. Bu sızıntılar sayesinde, Valve’ın OLED ekranlı yeni bir Steam Deck’ı beklenmedik bir şekilde piyasaya sürdüğü anlaşıldı.

Yeni Steam Deck OLED modelinde, OLED ekran dışında, bellek kapasitesinin LPDDR5 5500’den LPDDR5 6400’e yükseltilmiş olması dışında önemli bir fark bulunmuyor. Teorik olarak cihazın performansını artırması beklenen bu değişikliğin gerçek kullanım durumlarında fark yaratıp yaratmayacağını test etmemiz gerekecek. İşte Steam Deck OLED konsolunun tam özellik listesi:

Steam Deck OLED, 2.4-3.5GHz hızında çalışan Zen 2 mimarili 4 çekirdekli/8 iş parçacıklı bir CPU ve 1.6GHz’de çalışan 8 hesaplama birimine sahip RDNA 2 GPU ile 1.6 TFlops FP32 performans sunan 6 nm’lik bir AMD APU ile donatılmıştır. 16 GB LPDDR5 RAM, dört 32-bit kanal üzerinden 6400 MT/s hızında çalışıyor. Depolama seçenekleri arasında 512 GB veya 1 TB NVMe SSD bulunuyor ve her iki seçenek de yüksek hızlı bir microSD kart yuvası ile tamamlanıyor.

Kontrol açısından, Steam Deck OLED, A, B, X, Y tuşları, bir D-pad, L & R analog tetikleyiciler, Görünüm & Menü tuşları, dört atayabilir kavrama tuşu, kapasitif dokunmatik özellikli iki tam boy analog çubuk, HD haptik geri bildirim ve basınç hassasiyetli özelliklere sahip iki kare trackpad, yapılandırılabilir tıklama gücü ile birlikte geniş bir kontrol yelpazesi sunuyor. Ayrıca, kontrol hassasiyetini artıran 6-Eksenli bir IMU özelliğine sahip.

Steam Deck OLED’in yeni varyantı satışa sunuluyor

Cihaz, 1280 x 800 çözünürlüğünde 7.4 inç diyagonal HDR OLED ekran ile geliyor, HDR’de 1000 nit’e kadar zirve parlaklık ve SDR’de 600 nit parlaklık sunuyor ve 1,000,000:1’i aşan etkileyici bir kontrast oranı sunuyor. Ekran, %110 P3 renk gamını kapsıyor ve 90Hz’e kadar yenileme hızını destekliyor, tüm bunlar 0.1 ms’nin altında bir tepki süresi ile. Ayrıca, cihaz yüksek performanslı dokunmatik işlevsellikle övünüyor.

Sensörler, optimal aydınlatma ayarları için çift ortam ışığı sensörlerini (ALS) içeriyor. Bağlantı açısından, Steam Deck OLED, 2.4GHz, 5GHz ve 6GHz bantlarında 2 x 2 MIMO ile ve IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax standartları ile uyumlu olan Bluetooth 5.3 ve tri-band Wi-Fi 6E radyosuna sahip.

Ses yetenekleri, gömülü bir DSP’ye sahip stereo ses, çift mikrofon dizisi, 3.5mm stereo kulaklık/başlık jakı ve USB-C üzerinden DisplayPort, standart USB-C veya Bluetooth 5.3 aracılığıyla çok kanallı ses desteğini kapsıyor. Cihaz, 45W çıkışa sahip bir PD3.0 Tip C güç kaynağı tarafından çalıştırılıyor ve tek bir şarjla 3 ila 12 saat arası oyun oynama süresi sunan 50Whr pil içeriyor.

Genişleme için, UHS-I desteğine sahip bir microSD yuvası sunuyor ve 8K’da 60Hz veya 4K’da 120Hz’e kadar çıkış yapabilen Tip C üzerinden bir ekran portu olarak görev yapabiliyor. Ayrıca USB3 Gen 2 desteği de içeriyor.

Steam Deck OLED, 298mm x 117mm x 49mm ölçülerinde kompakt bir pakette geliyor ve 640 gram ağırlığında. Arch tabanlı SteamOS 3 üzerinde çalışıyor ve KDE Plasma tarafından desteklenen bir masaüstü ortamı ile güçlendirilmiş.

Steam Deck OLED, 16 Kasım’dan itibaren satın alınabilir olacak. İki depolama seçeneği sunuyor: 512 GB’lık varyantın fiyatı 549$ ve 1 TB’lık versiyonun fiyatı 649$. Valve ayrıca, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanılabilir olan sınırlı sayıda Steam Deck OLED’i 679$ fiyatla sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x