Meteoroloji Uzmanı İstanbulluları Uyardı: ”Kırmızı Alarm Verilmeli”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), AKOM ve AFAD’ın dün peş peşe yaptığı uyarıları sonrası bir uyarı da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan gelmişti. Uyarılara katılan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da beklenen fırtına ve yağışlı hava için uyarılarda bulunan Ökten İstanbul’da fırtına ile birlikte kar yağışının geleceğini duyurdu. “Kırmızı alarma geçilmesi lâzım” diyen Ökten, ”İstanbul’da yarın tarihi bir fırtına bekleniyor” dedi.

AKOM, İstanbul Valiliği ve AFAD’dan, peş peşe sağanak yağışa ve fırtınaya karşı uyarılarda bulunurken, onlarca uçuş iptal edildi. Özellikle köprü geçişlerinde sıkıntı yaşanabileceğine dikkat çeken uzmanlar, işi olmayan yurttaşların evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Uzmanların peş peşe yaptığı açıklamalar sonrası bir uyarı da Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten’den geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Ökten, ”Yarın için kırmızı alarma geçilmesi lâzım. Bizde maalesef yaşa ve gör durumu çok oluyor. İstanbul’da yarın tarihi bir fırtına bekleniyor. Rüzgar hamleleri şehrin kuzeyinde 120 km’yi geçecek. 2004’te rekor 122.3 km idi ve şehirde hayat durdu” diye yazdı.

Paylaşımının devamında ise Ökten, ”Yarın motokuryeler çalıştırılmamalı. Özellikle ikinci ve üçüncü köprüden geçecek olan tırların devrilme ihtimali var. Köprüleri kullanmayınız. Yarın evde oturunuz. Tüm aktiviteleri iptal ediniz…Yarın sabah İstanbul’da sulu kar var. Yükseklerde ince bir örtü oluşabilir” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x